Jak stanovit cenu handmade výrobku

Stanovit cenu svého ručně a s láskou vyráběného výrobku není vůbec snadné..

Na jednu stranu jen vy sami víte, kolik práce a materiálu jste do výrobku vložili, na druhou stranu se často objevuje strach, aby cena nebyla příliš vysoká, aby si ho zákazníci koupili.


Příliš vysoká cena rukodělného výrobku neexistuje.

Existuje ale větší či menší skupina zákazníků, kteří si výrobek za tu cenu koupí.


Podle Hany Konečné (www.navolnenoze.cz) mnoho prodejců cenu svého výrobku porovnává s konkurencí na portálu, kde zboží prodává. Stanoví si cenu a podívají se, za kolik jí prodává konkurence a když zjistí, že jeho cena je vyšší než průměr, rychle ji sníží.


Jenže co když to dražší zboží je právě vyprodané? Co když si toho levnějšího zboží nikdo nevšimne?


Další chybou je porovnávat ceny s podobnými výrobky v supermarketech a velkých řetězcích. Například jsem jednu dobu srovnávala své koše s košema v Jysku a zjistila jsem, že podobný koš, který mi dá dost práce a prodávám ho kolem 500 Kč, si v Jysku lidi koupí za 150 Kč. Jenže…


Zboží v obchodech je vyrobeno ve velkém počtu, pásově, bez lásky a pečlivosti, bez duše – neporovnávejte s nimi své výrobky, které svoji duši mají…


Dejte zákazníkům najevo, jak cenné jsou vaše výrobky, že mají duši a že jste si na nich dali záležet… Napište k nim jejich příběh, krásně je zabalte, opatřete Vaším logem ať zákazník pozná, jak je výrobek od Vás cenný 🙂



Jak si teda cenu výrobku stanovit?


 

Rovnice je:  (NÁKLADY + PRÁCE) x 2 = PRODEJNÍ CENA


1.NÁKLADY


Cena materiálu, který použiju – pokud jste materiál např. nakoupili ve slevě, je lepší si započítat jeho původní cenu, aby se Vám zaplatila i část zásob, které si vytváříte.


Již nepoužitelné zbytky materiálu – ústřižky látek, zbytek barev, kousky proutí… Jsou nenávratně pryč a nedají se dál použít.


Energie – potřebujete k výrobě vodu? Elektřinu? Světlo?  To všechno do ceny započítejte.


Nástroje a pomůcky – započítejte si i opotřebení, které při výrobě vzniká.


Další náklady – poštovné, benzín když si pro materiál jedete, pronájem prostoru kde tvoříte, daň, apod.



2.VAŠE PRÁCE


Cosi budeme vykládat, rozhodně by bylo skvělé, kdyby se nám zaplatil i čas, který nad výrobkem strávíme… A to nejen samotná tvorba, ale i čas kdy kupujeme materiál, uklízíme, připravujeme pracovní místo.


Když pročítám články ohledně stanovení cen, všude narážím na stanovení si hodinové sazby tak, aby se zaplatil cizí člověk, který výrobek vyrobí.


Další věc je ta, že jsou výrobky, které děláme už po x té, takže jejich čas se nám zkrátí. Pak jsou ale výrobky, které děláme poprvé – zkoušíme, experimentujeme, mažeme a rozplétáme, vyhazujeme a začínáme znovu – a trvá hooodně dlouho, než se nám to povede k naší spokojenosti.


Navíc ještě je potřeba poznamenat, že je rozdíl mezi uměním a řemeslem.


Například paní košíkářka vyrábí koše a má jich za den třeba 5, já vyrábím koše, ale různě je maluju, natírám, doplňuju jiný materiál… A trvá mi dny, než je hotový jeden. Dovolím si tedy tvrdit, že v případě paní košíkářky se jedná o řemeslo, kdežto u mě o umění.

Stanovíte si to tak, že pokud dojdete k názoru, že tuhle věc vyrobíte jen a pouze Vy – jedná se o umění. Pokud tuhle věc dokáže vyrobit i další člověk, jedná se o řemeslo.


Pokud jste umělcem, Vaše výrobky mají vyšší hodnotu, než ty řemeslné..



3.KRÁT DVA


Vše je započítáno, proč tedy x 2?


Jedná se o Váš výdělek.


Dagmar z projektu Vyrobeno Srdcem doporučuje násobek dvěma jako minimum – a dle mého názoru má pravdu. Jedná se o peníze, které Vám umožní nákup nového materiálu, zkoušet nové věci a do budoucna se jedná o Vaši mzdu. Navíc pokud máte vzdělání, certifikát v daném oboru, známou značku, nezapomeňte si zaplatit tu dřinu, která vás dostala tak daleko.


Konkrétní příklad výpočtu ceny výrobku


Dělám to tak, že:


Stanovila jsem si předběžně hezky kulatou částku 100 Kč/hod.

Pokud mám malý výrobek, který je hned hotový, předběžně si k nákladům připočtu 150 – 200 Kč, u většího výrobku si předběžně připočítávám si k nákladům 250 a více Kč.

S tímto rozvržením jdu pracovat a na konci zhodnotím skutečný čas, který jsem nad výrobkem strávila.

Velkou roli u mě hraje i pocitové hodnocení – pokud mám nepříjemný pocit, že cena výrobku je příliš nízká, tak ji zvednu, a naopak…


(použité zdroje: www. navolnenoze.cz – článek od Hany Konečné

www.vyrobenosrdcem.cz)


 Výrobek: autorská kresba mandaly na dřevěné prkénko


Náklady:

prkénko – 89 Kč + 60 Kč poštovné,

barevné fixy (cena fixy je 40 Kč, započítám 20 Kč protože se rychle vypisují) – použila jsem fixy 2 = 2×20 =40 Kč


Práce:

čas kreslení = 1,5 hodiny čistého času  = 150 Kč

Cena zboží = 339 Kč

Můj výdělek = cena x 2

Prodejní cena obrázku je tedy  678 Kč


Share Button

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *