Tipy pro focení a úpravu fotografií

Na internetu prodávají fotografie – tuto frázi slyšíme často a je pravdivá. Prodávají se ty výrobky, které jsou dobře, detailně a zajímavě nafocené.


Čím déle se věnuji handmade výrobě a prodeji, tím víc zjišťuji, jakou spoustu dovedností a znalostí je třeba si osvojit, aby se rukodělný výrobce stal úspěšným.


Jednou z nejdůležitých dovedností je focení výrobků.

Naučit se fotit tak, aby fotografie zaujaly a výrobek se prodal.


Jenže jak na to, nejste-li fotograf profesionál se zrcadlovkou, fotíte selfíčka a svoji rodinu na dovolené – jste zkrátka normální člověk s chytrým telefonem? Taky to jde, nebojte 🙂


Focení výrobků řeším téměř denně, a když porovnám starší fotografie s těma dnešníma, můžu říct, že se stále lepším.  Praxe dělá mistra a do tohoho článku jsem pro Vás popsala způsoby, jak fotím a upravuju já, tipy na to, kde se inspirovat a prozradím vám skvělou aplikaci na úpravu fotografií.


Takže jdeme na to 🙂


  1. Focení venku


Jak fotím já:

Když počasí a typ Vašeho tvoření dovolí, určitě doporučuju.  Vybírám si pěkná místa v okolí, které mě zaujmou – na pařezu, v lese, u dřevěného plotu, mezi květinami, u rybníku, na podzim v listí, v zimě ve sněhu. Zkrátka v přírodě, kterou máte kolem sebe.


Kde se inspirovat:

Záleží, co vyrábíte…. Třeba u šperků zaujmou fotografie na modelce – zákazník si lépe představí sebe se šperkem na sobě, nebo makro fotografie například prsten na ruce, řetízek na krku, náušničky v uchu, apod.

Moc se mi líbí, jak fotí značka #wowodesigncz (IG) nebo na Fleru fotky výrobků od My love.

Screen: My Love www.fler.cz


Pokud malujete a kreslíte – zaujmou fotografie obrazu i s autorem  (například #rachel.pohl, #cocodavez), obraz na stojanu venku, obraz opřený o kámen, atd.

 

Screen: Rachel Pohl Art www.instagram.com


Fotografovat oblečení je nejlepší na modelkách v různých pozicích a se zajímavým pozadím… Například By Caldero na Fleru.

Screen: By Caldero www.fler.cz


  1. Focení uvnitř


Jak fotím já.

Výrobky doma fotím poslední dobou minimalisticky s bílým pozadím – mandaly pověšené na zdi, košíky v ruce také u zdi nebo na stole. Líbí se mi čistota pozadí a to, jak výrobky vyniknou.


Kde se inspirovat:

Moje oblíbená značka Natyris (Fler), která fotí své oblečení na sobě nejčastěji u bílé zdi a výsledky jsou parádní 🙂

Jistě zaujmou fotografie výrobků značky #birdbell (IG), která vyrábí nádherné dětské lapače snů.

Z mužů se mi moc páčí fotografie truhláře Petra Šmída #hoblhome (IG)

Screen: Natyris www.fler.cz


Screen: birdbelldecor www.instagram.com


  1. Detaily

Fotografie detailů je skvělý způsob jak ukázat zákazníkům výrobek co nejblíž a mým oblíbeným takovým malířem je #mitch.gobel (IG) a úžasná #tatiana.azaryeva. (IG).


Doplnit fotografii výrobků různými drobnostmi okolo, třeba mušličky, textilie, květiny, vlastní nohy :), štětce a barvy, se kterými pracujete, a krásná fotografie je na světě.


Vyfotit pěkně detaily zblízka, aby byly ostré, není úplně jednoduchý, avšak jde to i chytrým telefonem 🙂 Chce to vychytat bezvadně nasvícené místo a vhodnou denní dobu.

Screen: Mitch Gobel www.instagram.com


Screen: tatiana.azaryeva www.instagram.com


Rozlišujte také, pro jaké účely fotografii pořizujete.


Pokud bude viset na sociálních sítích, můžete se více „vyřádit“ 🙂


Zákazníci se rádi podívají, čím výrobek děláte, oblíbené jsou fotografie a videa přímo z procesu výroby (označujte #workinprocess), výrobek vyfocen s Vámi, s hrnkem kávy, prostě právě tak, jak vaše pracovní plocha teď vypadá, ji i s výrobkem vyfoťte, přidejte příběh a Vaši zákazníci si vás jistě brzy najdou.


Pokud fotíte na eshop – zaměřte se víc ne detailní zobrazení výrobku ze všech stran, ostře a v jasném světle. Takovou fotografii dejte jako hlavní, doplnit ji můžete těmi na sociální sítě například.


I když.… zkusila jsem na eshop jako hlavní fotografii dát tu z výroby a také zaujala – hned se obrázek prodal – takže to také jde 🙂


Jisté je, že v dnešní době pravidla, jak mají fotografie vypadat, nejsou, oceňuje se hlavně kreativita – takže je to jen a jen na Vaší představivosti 🙂


Nezapomeňte na svou osobitost – to nejdůležitější je, aby se fotografie líbily Vám 🙂A teď ke slíbené aplikaci pro úpravu fotografií.


Snapseed


Tato aplikace pro Androidy a snad i ostatní je naprosto parádní.

Dočetla jsem se o ní kdysi v nějakém staženém ebooku, naučila se s ní pracovat a od té doby jsem neměla potřebu hledat jiný. Snapseed najdete v AppStore ve svém chytrém telefonu, je zdarma.


Mezi funkce, které používám nejčastěji, patří:

Filtry –  velký výběr filtrů, u který se nastavuje intenzita – TIP: pokud fotíte s bílým pozadím, vyzkoušejte možnost Bright.

Vinětace – ztmavení pozadí a zesvětlení středu.

Rozostření objektivu – předmět focení nechá ostře, pozadí rozostří.

Doladění – zde najdete jas, kontrast, sytost barev, atmosféru, barevnou teplotu, a další.

Zrnitý film – oblíbila jsem si hlavně L1 – L5, trochu snížit přednastavenou zrnitost a krásná fotka je hotová.

U focení obličejů doporučuji funkci Portrét – nabízí několik možností zvýraznění obličeje.

Samozřejmě Oříznutím zbavíte fotografii zbytečného pozadí.

Výběr – skvělá funkce. Ručně vyberete místo na fotce, nastavíte si velikost bodu, který bude upravován a můžete zjasňovat, kontrastovat atd. konkrétní místo na fotografii. Když si dáte tu práci, pouze pomocí této funkce dokážete vyrobit krásnou fotografii.

Štětec – podobný jako Výběr – prstem upravíte konkrétní místo – na výběr máte expozici, zjasnění, sytost a teplotu.

A spousty dalších funkcí – stačí je jen objevit 🙂


  • Jednu nevýhodu Snapseed má – ukládá fotografie ve formátu, který například Fler nerozpozná (myslim že JPEG) – je tedy potřeba fotografie přepsat do jiného formátu – JPG či PNG – a to dělám v programu Canva (canva.com) – nahraju fotografie, dám uložit jako JPG, oříznu a vkládám na e-hop.

Ať se Vám daří 🙂

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *