Mandaly & Zentangle


Ráda nakreslím mandalu či zentangle obrázek podle Vašich představ.


„Mandala učí, že v každém z nás je místo krásy. Žít na takovém místě znamená být šťastný, zdravý a svobodný. To je podstata všech našich snů. Každý máme sen o svém životě a je pouze na Vás, abyste zjistili, co je ve Vašem životě nenaplněno a začali dělat v životě změny, které Vám přinesou spokojenost a uskuteční Váš sen.“


Koukněte na Fler, kde najdete obrázky, které jsou ihned dostupné. Ostatní nakreslím přímo pro Vás.


Galerie mandal :


[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“21″ exclusions=“71″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_slideshow“ gallery_width=“600″ gallery_height=“400″ cycle_effect=“fade“ cycle_interval=“10″ show_thumbnail_link=“1″ thumbnail_link_text=“[Ukázat náhledy]“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″]


 

Každý hledá štěstí a naplnění svých snů a právě mandaly jsou nástrojem, který na této cestě pomáhá.

Prostřednictvím magického kruhu můžete najít celistvost svého nitra a klid, který přetrvává i navzdory bouřím v okolním světě.


Něco o původu mandal


Svět mandal nám nabízí prostor pro sebepoznání, seberealizaci, načerpání sil.


Slovo mandala pochází ze staré Indie, z obřadního jazyka „sanskrt“ a doslovný překlad znamená MAGICKÝ KRUH – nemá ale nic společného ani s magií ani s náboženstvím. Je to kruhový ornament, má střed a kolem jsou pravidelné tvary.


Mandala nenáleží jedné kultuře – jde napříč kulturami a časem a kontinenty – ale jedná se o mezikulturní a nadčasový symbol jednoty a rovnováhy a to i přes to, že ne každá kultura pojem mandala používá.


Nejznámější jsou tibetské mandaly – budhističtí mniši se tvorbou mandal velmi zabývají. Jednu velkou mandalu tvoří několik mnichů, každý má na starost svou výseč, vyrábí ji ale stejně. Sypou barevný písek, u toho meditují a hrají na hudební nástroje. Jednu velkou mandalu tvoří i několik dní, potom ji zničí, protože smyslem mandaly a proces její tvorby.

Do mandaly vkládají vše – lidský život a jeho koloběh včetně reinkarnace,  cyklické děje ve vesmíru, přírodě, jejich bohy, přírodní elementy, světové strany. Cíle veškerého bytí je Nirvána – stav největšího klidu a blaženosti.


V všech kulturách je to prostředek komunikace se vším, co nás převyšuje ale zároveň i pro relaxaci, zklidnění se.


Metafora – při vybarvováni mandal z obvodu do středu  se dostáváme do středu do sebe sama kde je klid, podobně jako hurikán – všechno kolo se točí, ve středu hurikánu je ticho a klid. Takové místo je i u nás samých a mandala nám pomáhá se tam dostat.


Tento princip využívají všechny kultury, i křesťanství – rosetové okno, nad vstupním portálem do kostela – krásně barevně vyvedené okno – číslo 3 nebo 12 – výseče se opakují 3x nebo 12x – nejčastěji.


Mandala na podlaze katedrály, nebo v zahradách v labyrintovém uspořádání –  mniši prochází labyrintem do středu kde je klid kde navážeme komunikaci s tím co nás převyšuje, nebo s bohem. Není to nis esoterického, je i v naší kultuře a můžeme ji snadno použít.


K nám pojem Mandala přinesl švýcarský psycholog K.G.Jung – pracoval s mandalou jako s terapeutickou pomůckou  – nejdřív u sebe, potom u svých klientů.

Používal mandalu jako obraz duše pro sebepoznání a pro lepší zpracování pocitů a prožitků které máme.


Jak pracovat s mandalou


Můžeme mandalu použít velmi podobně jako p. Jung, v práci s mandalou neexistují pravidla, není daná souměrnost.


Prostor pro sebepoznání, seberealizaci, načerpání sil.


  1. Jedna možnost je pracovní sešit s mandalami – předkreslené tvary – omalovánky – prostředek pro relaxaci a soustředění ,pokud se soustředíme pouze na hrot pastelky.

  2. Jako obraz své duše – mandala vlastní, nebo z velkých možností šablon – pomůže vytvořit si základní síť kam se vkládají své tvary – jednoduší než bílý papír.

 


 Tip č. 1: Vložte do své mandaly aktuální pocit


Před kreslením si na chvilku sedněte, zavřete si oči, uvědomte si celou svou sedící či ležící postavu a v duchu se zeptejte sami sebe „jak mi je?“ Svůj pocit si označte nejlépe jedním slovem (může to být podstatné i přídavné jméno, sloveso…) a toto slovo si zapamatujte a poznačte.


Pocit nechte přejít přes ruku do barev a tvarů vaší mandaly. Barvy vybírejte „jak vám přijdou pod ruku“. Nepřemýšlejte, zda se k sobě hodí, zda se vám barvy líbí apod. (toto hodnocení si necháme na později). Prostě barvy berte a kreslete.


Při práci se soustřeďte na hrot pastelky, sledujte její tahy, poslouchejte, jak šustí po papíře, sledujte, co se odehrává ve vašem nitru, jaké se objevují pocity…


Pamatujte, že nejde o výsledek, ale o proces tvoření! Při kreslení mandal platí jedno pravidlo: čím více se budete snažit, tím to bude horší a tím méně budete se svým výsledkem spokojeni.


Dejte průchod emocím – přes ruku a pastelku na papír vám pomůže nedestruktivní formou vyventilovat vše co máme uvnitř.

Budete zdravější a spokojenější – potlačované emoce způsobují nemoci – vykreslení se ze smutku, vzteku – papír snese všechno – emoce se neusazují v těle, předcházení psychosomatických onemocnění.


 Tip č. 2: Vložte do své mandaly to, co z ní chcete později získat


Čas strávený sama se sebou ve vlastním rytmu je léčivý sám o sobě, a pokud si dovolíte ponořit se do tvoření mandal, dostanete se do prožitku přítomnosti. Čas pak plyne zdánlivě rychleji a tělo nabírá sílu a energii. Pokud chcete tento proces podpořit, použijte barvy, které v sobě obsahují odstíny červené, žluté a působí na vás hřejivým dojmem.


Než začnete tvořit svou mandalu síly, můžete si nejprve zavřít si oči a po krátkém zklidnění si představit všechny barvy, které pro vás znamenají sílu, energii a teplo. Ty pak použijte k tvorbě dnešní mandaly.


Hotovou mandalu si vystavte na dobře viditelné místo, které několikrát denně navštěvujete a nechte ji na sebe působit. Můžete také sledovat, jak se každý den vaše mandala mění…


O mandalách se dá povídat hodiny ale je lépe mandalu prožít – lepší porozumění sebe sama, práce s tématy, osobní vztahy, vylepšení vztahů.

(zdroj: www.centrum-mandala.cz)


Zentangle kresby


Jedná se o intuitivní kreslení pomocí symbolů a ornamentů, sloužící k relaxaci a odpočinku.


Kreslím lapače snů, lotusy, zvířecí a květinové motivy, pírka, návrhy na tetování, a další 🙂


Galerie kreseb:

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“22″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_slideshow“ gallery_width=“600″ gallery_height=“400″ cycle_effect=“fade“ cycle_interval=“10″ show_thumbnail_link=“1″ thumbnail_link_text=“[Ukázat náhledy]“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″]

Lapače snů


Lapače podle pověsti pochází od indiánů, kdy si ho jedna indiánka nechala zhotovit od šamana kmene, protože její dítě v noci plakávalo.


Kruh symbolizuje svět a vesmír a chrání střed – vlastní energetické já člověka.


Síťka chrání před negativní energií a těžkými sny. Ty zabloudí v pavučince a uzlících a nedostanou se ke středu – do energetického pole člověka. Špatné sny se odrážejí. Dobré nebo poučné se propouštějí a sklouznou do vědomí snícího.


Peříčka zachycují vesmírnou energii a sny a filtrují je od všeho nežádoucího. To se ráno vyčistí denním světlem a paprsky slunce.


Totemy – silová zvířata


Podle šamanismu na sebe naši „spojenci“ berou podobu zvířat, aby svému člověku radilli a pomáhali – jsou vybaveni konkrétními vlastnostmi a dovednostmi. Tato zvířata se nám často objevují ve snu a cítíme jistou „afinitu“ – čili přitažlivost k určitému druhu zvířat. Jiná nás naopak odpuzují.

Tato afinita může znamenat, že podvědomě toužíme po vlastnosti, kterou konkrétní zvíře představuje (např Lev – síla, dominance, vůdce, hrdost)

Odpor značí, že máme problém s vlastnostmi, které zvíře představuje (had – úskočnost, slizkost, apod.)


JAK SVÉ SILOVÉ ZVÍŘE NAJÍT


Afinita je silné znamení toho, že právě tohle zvíře je „to naše“.

Dalším způsobem je zaměřit se na své sny, vize, nebo můžete zkusit šamanský „tranzovní“ tanec, kde své zvíře vyvoláme.

Zvíře můžeme vidět svým vnitřním zrakem, ucítit jeho sílu, vlastnosti, schopnosti ve svém těle (ochránce, průvodce, spojenec)

Většina lidí to prostě ví – podvědomě víme, jaké zvíře nás nejvíce přitahuje, obdivujeme ho, cítíme to intuitivně.


Další způsob  – odpovězte si na následující otázky:

Jaká zvířata mě vždy fascinovala?

Zajímám mě extra nějaké zvíře?

Jaké zvíře jsem měl rád jako dítě?

Mívám zvířecí sny?


Jisté však je, že každý člověk má svého ochránce v podobě zvířete.


VÝZNAMY ZVÍŘECÍ ŘÍŠE


 

Vážka

Mistr iluze – podporuje člověka v cestování mezi dimenzemi, otevírá duchovní energie, pomocník pro relaxaci a únik, meditaci, odpočinek a zklidnění.. Pomáhá opustit, oprostit se od minulosti.


Vlk

Uzemnění, posiluje smysly, schopnost poznat svou pravdu, urovnání vztahů, laskavost a sounáležitost podporuje, zvíře komunitní, podpora té správné cesty, radostný duch, síla charakteru, integrity, ctí celoživotní úsilí, vytrvalost


 

Sova

Umožňuje přístup k naší nejvyšší moudrosti, vidí i v temnotě, pomáhá postavit se čelem k věcem vyžadující naš pozornost, zlepšuje intuici a schopnost vidět věci pod povrchem, jasnost mysli, uzření pravdy, klid a vědění


 

Slon

Pevné a hluboké zakořenění, uzemnění, duchovní rozvoj, telepatie, spojen se Zemí, pomáhá naslouchat sobě i druhým, posiluje vrozené vůdčí schopnosti, spojen s Matkou zemí v celé její velikosti


 

Páv

Vyživuje pocit plnosti, kompletnosti a celistvosti, prosazení vlastní autentičnosti a autority, vynáší a povrch to nejčistší já, podpora sebevědomí, duchovní hojnost a projevení vlastní krásy světu


 

Orel

Povznesení se nad pozemské záležitosti a získání jasného nadhledu, překoná světské a vnímá nejhlubší pravdu, zlepšuje duchovní vize, podpora tvořivé inspirace


 

Lev

Hrdost, šlechetnost, věrnost, napojení se na slunce, sebevědomí, zlatá energie, odvaha, diplomacie, vládnout a rvát se, bojovat a nikdy se nevzdat. Duchovní průvodci a učitelé, nesou sebou vědomosti a dovednosti, poslání a energii, pomáhají v sebepoznání a pochopení cesty


 

Kočka

Tajuplnost, lstivost, touha, svoboda, bohyně Bastet v Egyptě měla hlavu kočky – byla posvátná ale i proklínaná – zdara, temnosta, spojení s magií a peklem, smyslnost, snivost, vidoucnost, intrikářská, bojovná, prolhaná, život beze smyslu a cíle


 

Kůň

Síla, rychlost, dinamičnost, krása, ladnost pohybu, bojovnost, nezdolnost, síla, svoboda, prudkost, zbrklost, životní síla


 

LEGENDA


Člověk se rodí s 9 zvířaty, z toho 2 jsou stálá a nikdy nás neopouštějí. To jsou naše silová zvířata. Jejich pomoc se prijevuje různě – konkrétní rady i všebecné návody, jsou s námi v kritických situacích, poskytují duchovní podporu.

 

 

 

 

 

 

 


Lev – síla, odvaha, rozhodnost, sebevědomí, majestátnost, hrdost, velkorysost, vytrvalost a dominance. Živelná síla ohně a Slunce. To vše je symbol Lva – Krále.

Slon – strážce vědění a moudrosi, síla, stabilita, moc, blahobyt.

Kočka – je spjata s čarodějnictvím a magií, říká se že kočka je jednou svou částí přítomna v pekle. Představuje svobodu a nezávislost, svobodomyslnost.

Mořský koník – je esoterickým symbolem harmonie a rovnováhy mezi nebem, zemí a mořem-tím také mezi vědomím, podvědomím a nevědomím. Je symbolem přátelství a partnerství.

Vážka – vážka symbolizuje změnu, poražení iluzí, světlo a porozumění snům. S vážkou poznáte pravdu za každé situace, budete pevní ve svém letu a získáte schopnost vyhnout se srážkám

Sova – vznešenost, moudrost a rozvážnost.