Mandaly & Zentangle


Ráda nakreslím mandalu či zentangle obrázek podle Vašich představ.


„Mandala učí, že v každém z nás je místo krásy. Žít na takovém místě znamená být šťastný, zdravý a svobodný. To je podstata všech našich snů. Každý máme sen o svém životě a je pouze na Vás, abyste zjistili, co je ve Vašem životě nenaplněno a začali dělat v životě změny, které Vám přinesou spokojenost a uskuteční Váš sen.“


Koukněte na Fler, kde najdete obrázky, které jsou ihned dostupné. Ostatní nakreslím přímo pro Vás.


Galerie mandal : 

Každý hledá štěstí a naplnění svých snů a právě mandaly jsou nástrojem, který na této cestě pomáhá.

Prostřednictvím magického kruhu můžete najít celistvost svého nitra a klid, který přetrvává i navzdory bouřím v okolním světě.


Něco o původu mandal


Svět mandal nám nabízí prostor pro sebepoznání, seberealizaci, načerpání sil.


Slovo mandala pochází ze staré Indie, z obřadního jazyka „sanskrt“ a doslovný překlad znamená MAGICKÝ KRUH – nemá ale nic společného ani s magií ani s náboženstvím. Je to kruhový ornament, má střed a kolem jsou pravidelné tvary.


Mandala nenáleží jedné kultuře – jde napříč kulturami a časem a kontinenty – ale jedná se o mezikulturní a nadčasový symbol jednoty a rovnováhy a to i přes to, že ne každá kultura pojem mandala používá.


Nejznámější jsou tibetské mandaly – budhističtí mniši se tvorbou mandal velmi zabývají. Jednu velkou mandalu tvoří několik mnichů, každý má na starost svou výseč, vyrábí ji ale stejně. Sypou barevný písek, u toho meditují a hrají na hudební nástroje. Jednu velkou mandalu tvoří i několik dní, potom ji zničí, protože smyslem mandaly a proces její tvorby.

Do mandaly vkládají vše – lidský život a jeho koloběh včetně reinkarnace,  cyklické děje ve vesmíru, přírodě, jejich bohy, přírodní elementy, světové strany. Cíle veškerého bytí je Nirvána – stav největšího klidu a blaženosti.


V všech kulturách je to prostředek komunikace se vším, co nás převyšuje ale zároveň i pro relaxaci, zklidnění se.


Metafora – při vybarvováni mandal z obvodu do středu  se dostáváme do středu do sebe sama kde je klid, podobně jako hurikán – všechno kolo se točí, ve středu hurikánu je ticho a klid. Takové místo je i u nás samých a mandala nám pomáhá se tam dostat.


Tento princip využívají všechny kultury, i křesťanství – rosetové okno, nad vstupním portálem do kostela – krásně barevně vyvedené okno – číslo 3 nebo 12 – výseče se opakují 3x nebo 12x – nejčastěji.


Mandala na podlaze katedrály, nebo v zahradách v labyrintovém uspořádání –  mniši prochází labyrintem do středu kde je klid kde navážeme komunikaci s tím co nás převyšuje, nebo s bohem. Není to nis esoterického, je i v naší kultuře a můžeme ji snadno použít.


K nám pojem Mandala přinesl švýcarský psycholog K.G.Jung – pracoval s mandalou jako s terapeutickou pomůckou  – nejdřív u sebe, potom u svých klientů.

Používal mandalu jako obraz duše pro sebepoznání a pro lepší zpracování pocitů a prožitků které máme.


Jak pracovat s mandalou


Můžeme mandalu použít velmi podobně jako p. Jung, v práci s mandalou neexistují pravidla, není daná souměrnost.


Prostor pro sebepoznání, seberealizaci, načerpání sil.


  1. Jedna možnost je pracovní sešit s mandalami – předkreslené tvary – omalovánky – prostředek pro relaxaci a soustředění ,pokud se soustředíme pouze na hrot pastelky.

  2. Jako obraz své duše – mandala vlastní, nebo z velkých možností šablon – pomůže vytvořit si základní síť kam se vkládají své tvary – jednoduší než bílý papír.

 


 Tip č. 1: Vložte do své mandaly aktuální pocit


Před kreslením si na chvilku sedněte, zavřete si oči, uvědomte si celou svou sedící či ležící postavu a v duchu se zeptejte sami sebe „jak mi je?“ Svůj pocit si označte nejlépe jedním slovem (může to být podstatné i přídavné jméno, sloveso…) a toto slovo si zapamatujte a poznačte.


Pocit nechte přejít přes ruku do barev a tvarů vaší mandaly. Barvy vybírejte „jak vám přijdou pod ruku“. Nepřemýšlejte, zda se k sobě hodí, zda se vám barvy líbí apod. (toto hodnocení si necháme na později). Prostě barvy berte a kreslete.


Při práci se soustřeďte na hrot pastelky, sledujte její tahy, poslouchejte, jak šustí po papíře, sledujte, co se odehrává ve vašem nitru, jaké se objevují pocity…


Pamatujte, že nejde o výsledek, ale o proces tvoření! Při kreslení mandal platí jedno pravidlo: čím více se budete snažit, tím to bude horší a tím méně budete se svým výsledkem spokojeni.


Dejte průchod emocím – přes ruku a pastelku na papír vám pomůže nedestruktivní formou vyventilovat vše co máme uvnitř.

Budete zdravější a spokojenější – potlačované emoce způsobují nemoci – vykreslení se ze smutku, vzteku – papír snese všechno – emoce se neusazují v těle, předcházení psychosomatických onemocnění.


 Tip č. 2: Vložte do své mandaly to, co z ní chcete později získat


Čas strávený sama se sebou ve vlastním rytmu je léčivý sám o sobě, a pokud si dovolíte ponořit se do tvoření mandal, dostanete se do prožitku přítomnosti. Čas pak plyne zdánlivě rychleji a tělo nabírá sílu a energii. Pokud chcete tento proces podpořit, použijte barvy, které v sobě obsahují odstíny červené, žluté a působí na vás hřejivým dojmem.


Než začnete tvořit svou mandalu síly, můžete si nejprve zavřít si oči a po krátkém zklidnění si představit všechny barvy, které pro vás znamenají sílu, energii a teplo. Ty pak použijte k tvorbě dnešní mandaly.


Hotovou mandalu si vystavte na dobře viditelné místo, které několikrát denně navštěvujete a nechte ji na sebe působit. Můžete také sledovat, jak se každý den vaše mandala mění…


O mandalách se dá povídat hodiny ale je lépe mandalu prožít – lepší porozumění sebe sama, práce s tématy, osobní vztahy, vylepšení vztahů.

(zdroj: www.centrum-mandala.cz)


Zentangle kresby


Jedná se o intuitivní kreslení pomocí symbolů a ornamentů, sloužící k relaxaci a odpočinku.


Kreslím lapače snů, lotusy, zvířecí a květinové motivy, pírka, návrhy na tetování, a další 🙂


Galerie kreseb:

Lapače snů


Lapače podle pověsti pochází od indiánů, kdy si ho jedna indiánka nechala zhotovit od šamana kmene, protože její dítě v noci plakávalo.


Kruh symbolizuje svět a vesmír a chrání střed – vlastní energetické já člověka.


Síťka chrání před negativní energií a těžkými sny. Ty zabloudí v pavučince a uzlících a nedostanou se ke středu – do energetického pole člověka. Špatné sny se odrážejí. Dobré nebo poučné se propouštějí a sklouznou do vědomí snícího.


Peříčka zachycují vesmírnou energii a sny a filtrují je od všeho nežádoucího. To se ráno vyčistí denním světlem a paprsky slunce.


Silová zvířata


Lev – síla, odvaha, rozhodnost, sebevědomí, majestátnost, hrdost, velkorysost, vytrvalost a dominance. Živelná síla ohně a Slunce. To vše je symbol Lva – Krále.

Slon – strážce vědění a moudrosi, síla, stabilita, moc, blahobyt.

Kočka – je spjata s čarodějnictvím a magií, říká se že kočka je jednou svou částí přítomna v pekle. Představuje svobodu a nezávislost, svobodomyslnost.

Mořský koník – je esoterickým symbolem harmonie a rovnováhy mezi nebem, zemí a mořem-tím také mezi vědomím, podvědomím a nevědomím. Je symbolem přátelství a partnerství.

Vážka – vážka symbolizuje změnu, poražení iluzí, světlo a porozumění snům. S vážkou poznáte pravdu za každé situace, budete pevní ve svém letu a získáte schopnost vyhnout se srážkám

Sova – vznešenost, moudrost a rozvážnost.

 


 

Share Button